Aktuality

Nemšová 17. a 18. decembra 2012

Na Základnej škole sv. Michala v Nemšovej usporiadali III. ročník Vianočných tradícií. Ukážkami paličkovania a výstavkou vianočných ozdôb a iných dekorácii prispeli aj členky nášho klubu.

Album fotiek


Valašské Meziříčí - 16. a 17. novembra

Opäť sme strávili dva príjemné dni na krajkárskych a remeselných trhoch, kde možno vidieť šikovných ľudí a ich výrobky. Podľa ohlasov návštevníkov sme náš klub reprezentovali na úrovni.

Album fotiekBanská Bystrica 12.11.2012 - 27.1.2013

Do výstavných exponátov "Krása do čipky zakliata" prispeli svojimi špaňodolinskými dečkami aj členky nášho klubu: Alžbeta Mrázová, Anna Waldeckerová a Helena Drestová.
Výstava zaujme návštevníka predovšetkým čipkami z archívu stredoslovenského múzea,
ale zaujímavé sú aj "čipky z oplecka", ktoré upaličkovali čipkárky zo Zvolena.

Album fotiek


"Jemné ako z pavučinky" 7. - 20. novembra

Autorka Anna Rendeková vystavuje svoje čipkárske diela v kine Mier v Považskej Bystrici pri príležitosti životného jubilea. Vernisáže sa zúčastnili aj členky nášho klubu.

Album fotiek


13. Miedzynarodowy festiwal koronki klockowej
Poľsko 3. - 7. októbra 2012

Opäť sme zavítali do Bobowej. Mestečko príjemných ľudí, pohostinnosť sa slovami nedá vyjadriť. Festivalu sa zúčastnili čipkárky z 11-tich krajín: Belgicko, ČR, Estónsko, Francúzsko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rusko, SR a samozrejme Poľsko. Slovensko reprezentoval KPČ Rožňava, Prešov a Nová Dubnica. Myslíme, že sme náš klub reprezentovali na úrovni. Sprievodnú výstavu jedinečných obrazov pod názvom "Zbudowane z nici" v Gorliciach mala pani Barbora Šimková.

Album fotiek


Španielsko 4. - 13. septembra 2012

Slovenská čipka ide do sveta. Začiatkom septembra Alžbeta Mrázová vyučovala novomestskú čipku v španielskej Corme. Po prednáške "Slovenská paličkovaná čipka", ktorú im určite so zanietením prezentovala, sa čipkárky pustili do práce. Výsledky vidieť na fotografiách.

Album fotiek

Čipkované Slovensko - 1. a 2. septembra

Každý rok sa čipkárky z celého Slovenska schádzajú do Bratislavy na podujatie "Dni majstrov ÚĽUV", aby prezentovali svoje čipkárske umenie. V sobotu nás prekvapil dážď a vietor, ale organizátori nám pripravili kryté stánky, a tak sme mohli bez ujmy čipky vystaviť. Nedeľa už bola podľa nášho priania krásna, slnečná. V slnečných lúčoch zažiarili aj čipky, ktoré prilákali na Primaciálne námestie veľa návštevníkov, ktorí obdivovali jemnú krásu čipiek
a šikovné ruky čipkárok.

Album fotiekMúzeum liptovskej dediny v Pribyline - 4. a 5. augusta

Sobota - v rámci projektu "Čipkárska cesta" sa techniku liptovskej čipky podujali zvládnuť dve členky nášho klubu: Alžbeta Mrázová a Helena Drestová.
Nedeľa - Čipkársky deň /jubilejný 5. ročník prezentácie klubov/.
V rámci projektu cezhraničnej spolupráce sa zúčastnili aj čipkárky z Poľskej Bobowej. Súčasťou stretnutia čipkárok bola aj odborná prednáška zameraná na využitie liptovskej paličkovanej čipky v ľudovom odeve a v interiéri s prezentáciou zbierkového fondu Liptovského múzea.

Album fotiek"Mezinárodní setkání krajkářek" Vamberk 29.6. - 1.7.2012

Festivalu sme sa zúčastnili vo dvoch výstavných kójach. Prezentovali sme slovenskú ľudovú čipku. Návštevníci mohli obdivovať naše špaňodolinské, západoslovenské a banícke dečky, novomestské pôlky a goliere. Dokonca, v archíve ČT http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/184458-vamberk-patril-krajkarkam-z-cele-evropy/
si môžete pozrieť krátky rozhovor s členkou nášho klubu Teréziou Mrázovou. Slovensko zastupovali ešte čipkárky z Bratislavy a zo Žiliny.

Album fotiekKrása čipky v Trenčianskych Tepliciach

Stalo sa už tradíciou, že pred prázdninami zakončíme našu klubovú činnosť výstavou
„Krása čipky“ v Trenčianskych Tepliciach. V tomto roku to bolo 15. krát.
V dňoch od 2.6. do 11.6. 2012 si mohli našu výstavu pozrieť obyvatelia a návštevníci Trenčianskych Teplíc i blízkeho okolia. Návštevnosť bola prekvapivá. Prišli nielen čipkárky
z klubov na Slovensku, ale aj z Valašského Meziříčí, Hlučína, Dolního Benešova
a Uherského Brodu z ČR. Mnohí návštevníci z celého Slovenska ako aj zo zahraničia, najmä
z Nemecka, ale aj z ďalekej Austrálie, či Kanady obdivovali hlavne regionálne čipky. Páčili sa im aj vystavené obrazy, goliere, šperky a rôzne drobnosti.

Album fotiekKurz paspartovania - 13. a 14. apríla

Čipka aj keď je krásna, musí byť dotvorená dokonalým umiestnením do rámika, pasparty,
či inak, aby jej krása bola ešte viac podčiarknutá. Tieto tajomstvá nás prišla naučiť pani
Elena Hodálová. Pod jej skvelým vedením sme krok za krokom zvládali túto techniku
a z pod rúk nám vyšli i keď prvé ale nádherné výtvory. Aj touto cestou jej chceme poďakovať.

Album fotiek
Veľká noc ide

V rámci mikroprojektu „ Tradície nás spájajú“ sme sa v piatok 30. marca zúčastnili aj s inými remeselníkmi podujatia „Veľká noc ide“ v Dubnici nad Váhom. Na druhý deň bola vo Valašských Klobúkoch spoločná prezentácia remesiel, hier, piesní a zvykov jarného obdobia pod názvom „Zpívání vlársku dolinu“. V programe účinkovali deti z DFS Prvosienka a DFS Klobúčánek. Aj my sme prispeli svojou "troškou do mlyna". Ukázali sme ako sa dá paličkovaná čipka použiť na výzdobu počas veľkonočných sviatkov. Vtáčiky, kačičky, zajkovia a hlavne vajíčka. Dekoráciu dotvárajú biele, či farebné obrusy. Boli to krásne dva dni prežité
s priateľmi pri ľudových zvykoch.

Album fotiekVeľkonočný veľtrh

Naše vedúce klubu – bývalá aj súčasná predvádzali čipkárske umenie v kine Panorex
25. marca. Návštevníkom ukázali práce, ktoré zhotovili podľa svojich návrhov, ale aj podľa predlôh iných autoriek. Nielen slniečko, ale aj ony svojou prezentáciou prispeli ku krásnej jarnej nedeli v Novej Dubnici.

Album fotiek
Brezová pod Bradlom - 9. marca

Pozrite si atmosféru na vernisáži výstavy "Pletená cipka z kopaníc".
Sme radi, že sme tam boli.

Album fotiekKurz brezovskej čipky

24. a 25. februára nás prišli zasvätiť do tajov zložitej ale krásnej čipky dve paličkárky Aničky Potúčkové z Brezovej pod Bradlom. Kurzu sa zúčastnilo 11 členiek klubu. Niektoré to pochopili hneď, iné sa pri tom poriadne potrápili.

Album fotiek

Návšteva súboru Kalinka - 17. február 2012

Do nášho mesta dnes zavítal mládežnícky súbor „Kalinka“ z Ruskej federácie. S partnerským mestom Dubna podpísali predstavitelia nášho mesta spoluprácu nielen v oblasti výskumu, ale aj kultúry. My čipkárky sme pre nich pripravili výstavu našich prác. Ich vystúpenie v kine Panorex bolo nezabudnuteľným umeleckým zážitkom.


Album fotiekNovoročné stretnutie

Aj tento rok sme začali spoločným posedením 5. januára. Stretnutie veľmi ocenili novoprijaté členky klubu. Vládla príjemná a srdečná atmosféra, aj keď počasie vonku bolo nepriaznivé.

Album fotiek
„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde